Uneven Structure - Februus

Autor: Peter Šinkovic | 2.11.2011 o 11:19 | Karma článku: 2,25 | Prečítané:  589x

Ďalším dlhoočakávaným albumom na djentovej scéne je Februus od francúzskych Uneven Structure. Pre tých čo majú napočúvané ich prvé EP 8, bude tento dvojalbum, ktorý vyšiel 31.10.2011 veľkým prekvapením.

Uneven Structure vznikli v roku 2008 a postupne menil svoju tvár až do dnešnej podoby. S každým novým členom sa kapela niekam posunula a kombinácia terajších šiestich členov predstavuje dokonalú symbiózu rôznych prvkov fungujúcich paralelne a zároveň ku vzájomnému prospechu. Kým EP 8 bolo nevýraznou Meshu-kopírkou bez silnejších momentov, Februus je koncepčný album plný zaujímavej a pôsobivej hudby.

 

Na ploche dvoch CD zabalených v krásnom digipacku (áno, ešte stále sú dôvody na kúpu originálnych nosičov) sa rozprestiera hĺbavá, monumentálna hudba, pohybujúca sa v širokom priestore medzi ambientnými gitarovými plochami a djentovými pasážami plnými nadupaného groove. Album pojednáva o vývoji, o evolúcii, veľkom tresku a takýchto tých filozofických veciach. Z môjho pohľadu je to zatiaľ zbytočná informácia, pretože zatiaľ som ešte stále vo fáze, keď si vychutnávam čisté počúvanie, bez toho aby som riešil objavovanie nejakých ďalších vrstiev (texty, koncept atď). Februus obsahuje toho dosť na objavovanie už len v samotnej hudbe. Komu sa páčil Tesseract ten bude pri počúvaní tohto albumu chrochtať blahom. Tam kde sa anglickým kolegom podarilo vytvoriť súvislú atmosféru iba na ploche EP, frantíci ju dokázali vyčariť na celom albume. Tesseract nespomínam náhodne, bolo to prvé porovnanie, ktoré ma napadlo, hneď ako som si pustil tento album. Rozdiel nie je len v tom, že Uneven Structure dokázali atmosféru roztiahnuť na celý album (dokonca dvojalbum), ale hlavne v intenzite, ktorú dosiahli. Tesseract (konkrétne album One) oproti tomu vyzerá ako demoverzia. Uneven Structure ukazujú, že v kombinácii zasnenej atmosféry s brutalitou sa dá ísť oveľa ďalej. V tejto recenzii nebudem popisovať jednotlivé skladby ani výkony jednotlivých členov. Názor si spravte sami z priložených multimédií. Uneven Structure nepredstavujú žiadnu revolúciu v hudbe. Je to ale poctivá hudba, ktorá robí to čo hudba a vlastne každé umenie robiť má - vyvoláva v poslucháčovi emócie a pocit stretnutia s krásou. Jediné čo ma od Februus niekedy odrádza je paradoxne jeho silná atmosféra. Niekedy naňho proste nemám náladu. Toto však neberiem ako chybu, skôr naopak.

 

stream celého albumu UNEVEN STRUCTURE - Februus by basickrecords

Len na okraj musím spomenúť, že som sa ešte neprehrýzol cez druhé CD, obsahujúce tri dlhé, čisto ambientné skladby. Jednak je to moje prvé stretnutie s týmto druhom hudby, ale najmä ešte nebol dôvod. Prvé CD je plné silných zážitkov a dobrej hudby.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Prehrali a odišli k medveďom. Danko nie je prvý, kto sa po porážke stratil

Za medveďmi pravidelne chodil Vladimír Mečiar, po neúspešných voľbách sa trikrát vytratil aj Robert Fico.

KOMENTÁRE

Málo tu oslavujeme to dobro, čo na Slovensku bolo, je a bude

Slovákom budú tieto slová znieť trochu pateticky.


Už ste čítali?