Textures - Dualism

Autor: Peter Šinkovic | 23.9.2011 o 6:00 | Karma článku: 2,46 | Prečítané:  583x

Textures nie sú žiadnym nováčikom na modernej metalovej scéne. Už ich debut Polars, vydaný v roku 2003, zaujal kritiku a fanúšikov, neortodoxným miešaním brutality, melodickosti a zvláštnych rytmov. Najnovší album Dualism je logickým pokračovaním cesty, po ktorej táto talentovaná holandská kapela od začiatku kráča.

Textures prekonali pred nahrávaním tohto albumu niekoľko komplikácií, tradičných aj netradičných, ktoré sa rôzne podpísali na tom ako Dualism znie.

Tradičnou komplikáciou bol zvláštny zvyk, nahrávať vždy v novom a hlavne vlastnom štúdiu. Textures si vždy na nahrávanie postavia nové štúdio, nahrajú a vyprodukujú album. Nový album, nové štúdio. Tento prístup, urobiť všetko vo vlastnej réžii, je dvojsečnou zbraňou. Dualism znie na prvé počutie až príliš ako pokračovanie predchádzajúceho albumu Silhouettes, akoby chýbal tvorivý vplyv zvonka v podobe producenta, ktorý dokáže nahrávke vtlačiť svoju pečať. Albumu preto spočiatku ako keby chýbal prekvapivý moment, ale len potiaľ, kým sa pri opakovanom vypočutí začnú vynárať všetky textúry (rozumej vrstvy) zakomponované do pôsobivého a osobitého celku.

Tých menej tradičných komplikácií bolo viac. Jednak kapela predchádzajúcim albumom zaznamenala v rámci žánru slušný komerčný úspech a vďaka tomu získala zmluvu s veľkým vydavateľstvom, konkrétne s Nuclear Blast. Takýto skok v kariéry je takmer vždy sprevádzaný aj zmenami v zostave. Z osobných dôvodov kapelu opustili klávesák Richard Rietdijk a fanúšikmi obľubený spevák Eric Kalsbeek. Textures sa podarilo nájsť nových členov pomerne rýchlo. Za klávesy zasadol Uri Dijk a na miesto speváka nastúpil Daniel de Jongh (ex-Cilice). Samozrejme, Danielov prínos je zrejmý na prvé počutie a mne osobne sa jeho spev javí ako pestrejší a celkovo kvalitnejší ako prejav jeho predchodcu. Personálne zmeny spôsobili, že vydanie albumu bolo posunuté o celý rok a dostáva sa k nám až teraz.

Ako som už spomínal, Dualism nie je album, ktorý by v kontexte predchádzajúcej tvorby Textures okamžite poslucháča dostal do kolien inovatívnosťou alebo prekvapivými momentami. Inštrumetálne schopnosti jednotlivých muzikantov sú zrejmé na počutie, ale až pri pozornom opakovanom počúvaní sa odhaľuje úžasná hĺbka a prepracovanosť jednotlivých skladieb. Tu nejde o striedanie metalových, rockových, jazzových a popových pasáží. V jednotlivých skladbách sú všetky tieto žánre s citom namiešané a odohrávajú sa súčasne v paralelných vrstvách s rôznou váhou. Ako príklad môže slúžiť vynikajúci prvý singel Reaching Home, kde sa pod popovým spevom s jazzrockovým groovom valí prísny sekaný metalový diktát.

 

Na ploche celého albumu sa plynule striedajú tvrdšie znejúce skladby ako Arms Of The Sea, Black Horse Stampede alebo Sanguine Draws The Oath, s progresívne ladenými Singularity, Burning The Midnight Oil, Sketches From A Motionless Statue, až po melancholické skladby ako Consonant Hemispheres a Foreclosure.

 

Všetkých jedenásť skladieb na tomto albume má vyrovnanú kvalitu a určite sa nedá hovoriť o nejakej vate. Niekedy je síce jednoduchšie počúvať a hodnotiť album, ktorý obsahuje dva-tri hity, pár priemerných skladieb a nejakú tú výplň, ale o to krajšie je postupne objavovať krásu jednotlivých skladieb, ktoré sa navzájom neustále prebíjajú prepracovanosťou a zároveň hitovým potenciálom. Zdá sa mi, pri každom vypočutí nachádzam na Dualism novú "najobľúbenejšiu" skladbu. Do konca roka sa ešte chystá zopár silných albumov, Dualism určite patrí do TOP3 roka 2011.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Prehrali a odišli k medveďom. Danko nie je prvý, kto sa po porážke stratil

Za medveďmi pravidelne chodil Vladimír Mečiar, po neúspešných voľbách sa trikrát vytratil aj Robert Fico.

KOMENTÁRE

Málo tu oslavujeme to dobro, čo na Slovensku bolo, je a bude

Slovákom budú tieto slová znieť trochu pateticky.


Už ste čítali?