Tesseract - One

Autor: Peter Šinkovic | 24.3.2011 o 9:45 | (upravené 24.3.2011 o 13:56) Karma článku: 2,65 | Prečítané:  668x

Got Djent? Tí čo sledujú trendy v modernej gitarovej hudbe, poznajú odpoveď na túto otázku. Tí ostatní ju snáď po prečítaní ďalších riadkov budú poznať tiež...

Slovom "djent"(čítaj džent) sa označuje metalový žáner, ktorý má svojich praotcov v Meshuggah. Djent je v podstate len zvukomalebný popis špecifického zvuku gitary, ktorý preslávili práve Meshuggah. Za kľúčových djentlemanov môžeme určite považovať Mishu Mansoora (Bulb, Periphery) a Acle(a?) Kahney(ho?) (Fellsilent, Tesseract). Na vytvorenie nového hudobného žánru alebo aspoň smerovania by to asi nestačilo a preto by definícia tohto vznikajúceho žánru (alebo skôr sub-žánru) mohla obsahovať aj ďalšie ingrediencie. Djent je úžasne pestrým mixom totálnej rytmiky často veľmi hlboko ladených gitár a vplyvov všetkých možných žánrov vrátane popu, jazzu alebo elektroniky. Stále je to asi metal, ale skalný fanúšik Iron Maiden už môže tvrdiť niečo iné.

21.3.2011 vyšiel debutový album One anglickej pätice Tesseract. Tento album má určité zvláštnosti vyplývajúce z histórie kapely, tak ju krátko zhrniem aby bolo jasno. Tesseract začal v roku 2003 ako one-man projekt gitaristu Acle-a. Časť nápadov využil Acle už počas účinkovania v už neexistujúcej kapele Fellsilent. Krátko po vydaní debutového a jediného albumu Fellsilent, ktorý som tu recenzoval, Acle odchádza z kapely s tým že sa chce naplno venovať svojmu pôvodnému projektu Tesseract. Skutočnou kapelou sa Tesseract stal už cca okolo roku 2007 a niektoré skladby z debutového albumu sa datujú až do tohto obdobia. Zostava a zvuk kapely sa skompletizoval až v roku 2009 príchodom speváka Dana Tompkinsa. V tom čase už bol Tesseract celkom pojmom vo vznikajúcej djent komunite vďaka podarenému demu z roku 2007, takže sa čakalo rýchle vydanie debutového albumu. Tesseract bol v tom čase v podstate uprostred nahrávania albumu a všetko vyzeralo ružovo. Rátalo sa s malým oneskorením, spôsobeným  výmenou speváka, pár mesiacov nič viac.  Kapela sa však po ukončení nahrávania koncom roku 2009 rozhodla osloviť vydavateľstvá. V lete 2010 podpísala zmluvu s Century Media Records. Na vydanie albumu a jeho dobrú propagáciu si vydavateľstvo vyžiadalo ďalší odklad a stanovilo termín vydania One až na rok 2011 ale súhlasilo aspoň s vydaním EP Concealing Fate, ktoré vyšlo 12.10.2010 a obsahuje 6 skladieb. Už pri vydaní bolo jasné že tieto isté skladby budú figurovať aj na debute One. Tento čudný ťah sa snažilo vydavateľstvo vyvážiť tým, že One vydáva v rozšírenej edícii spolu s DVD obsahujúcim live štúdiový set Concealing Fate.

Toľko zdĺhavý úvod. Samotný album One je plný dobrých nápadov, má svojský zvuk a technické a kompozičné schopnosti kapely vystavuje konečne na obdiv celému svetu. Päť nových skladieb je usporiadaných okolo šestice z Concealing Fate. Dobré je že sa Tesseract neuchýlili k nejakým technickým orgiám ale vkusne servírujú hlavne silnú atmosféru. Technické fintičky sa dajú obdivovať pri ďalších počúvaniach, pri prvom hneď zaujme silná nostalgia a neobvykle nízky level agresivity, lezúcej z ich hudby. Aj toto je jeden z dôvodov, prečo je vhodnejšie označiť túto hudbu inak ako len "metal". Hlboko ladené skreslené gitary síce diktujú silné rytmy ale svieža slapová basa, takmer jazzové bicie a všadeprítomné zvonivé akustické gitarové vyhrávky a synthové plochy to celé posúvajú do nových rozmerov. V skladbách je vždy na prvom mieste atmosféra a nosná melódia, rytmické zvrhlosti agresívne pasáže fungujú len ako kompozičný prvok a nie ako nosný pilier tvorby. Spevák Dan Tompkins by sa kľudne uživil aj v iných, jemneších žánroch, hlavne jeho čistý vokál ale aj scream znesú najvyššie kritériá. Výborné a neošúchané melodické linky napĺňa primeraným množstvom emócií a vo výsledku pracuje pre celok, nie naopak ako to často pri fúziách žánrov býva.

Mám však aj určité výhrady. Nové skladby dôstojne dopĺňajú kompaktnú šesticu z EP, ktorá však stojí trochu bokom (alebo vyššie?). Concealing Fate 1-6 sú zjavne prepojené, patria k sebe a už na prvé vypočutie je z nich zrejmé že takto boli aj komponované. Po pár počutiach som stále viac presvedčený že ide vlastne o dve EP zlepené dokopy. Nascent, Sunrise a April sú staršie skladby, ktoré mám už dávno napočúvané v rôznych inštrumentálnych verziách. Nie že by boli skladby okolo Concealing Fate slabé, len mi chýba to silné prepojenie. Bolo by fantastické, keby bol celý album kompaktný ale čo už :)

Celkovo je to výborný album, ktorý si jednoducho treba vypočuť a vychutnať a potom znova a znova. No a potom sa vnorte do got-djent.com a nájdite ďalšie chuťovky vznikajúce v tomto subžánri.

Tracklisting:

01. Lament
02. Nascent
03. Acceptance - Concealing Fate Part One
04. Deception - Concealing Fate Part Two
05. The Impossible - Concealing Fate Part Three
06. Perfection - Concealing Fate Part Four
07. Epiphany - Concealing Fate Part Five
08. Origin - Concealing Fate Part Six
09. Sunrise
10. April
11. Eden

klipy:Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Prehrali a odišli k medveďom. Danko nie je prvý, kto sa po porážke stratil

Za medveďmi pravidelne chodil Vladimír Mečiar, po neúspešných voľbách sa trikrát vytratil aj Robert Fico.

KOMENTÁRE

Málo tu oslavujeme to dobro, čo na Slovensku bolo, je a bude

Slovákom budú tieto slová znieť trochu pateticky.


Už ste čítali?